top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıPia Digital

Pazarlamanın Temelleri

Pazarlama nedir?

Pazarlama, markaların ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilere tanıtmak için kullandıkları strateji ve taktikleri kapsar. Pazar araştırmasından reklam metni yazmaya kadar her şey pazarlama alanına girer.


İlk bakışta, tek bir ürün veya hizmetin pazarlanması bile muazzam bir zorluk gibi görünebilir. Teklifinizin değerini anlıyorsunuz - ancak bunu tüketicilere nasıl gösteriyorsunuz? Ve mesajınıza gerçekten dikkat ettiklerinden nasıl emin olabilirsiniz?

Bazı temel pazarlama prensipleriyle başlayalım.


Pazarlamanın Dört Unsuru

20. yüzyılın sonlarında, pazarlama fikir liderleri, şirketlerin bir pazardaki hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan bir dizi kavram ve araç olan "Pazarlama Karması" kavramını geliştirdiler. Bu modelin merkezinde 4P vardır.
Ürün: Ne satıyorsun? Yepyeni bir işletme aracı mı? El yapımı lüks bir ürün mü? Et döner mi? Her ne ise, onu nasıl paketleyeceğinizi veya sunacağınızı düşünmeniz gerekecek. Pazarlamacılar, sattıkları ürünlerin tüm özelliklerine aşina olmalıdır.


Fiyat: Ürününüzün ne kadara mal olması gerektiğini belirlemek için biraz araştırma yapmanız gerekir. Rakiplerinizin tekliflerini nasıl fiyatlandırdığını öğrenin ve tüketicilerin ne kadar ödemek istediklerini anlayın.


Tanıtım: Günümüzde pazarlamacıların ürünlerini tanıtmak için birçok kanalı var. Radyo reklamlarından sosyal medya reklam'larına kadar markanız için hangisinin doğru olduğuna karar vermeniz gerekecek.


Yer: Müşterilerinizin ürününüzü bulabilmesi ve satın alabilmesi gerekir. Ürününüzü çevrimiçi olarak satın alabilirler mi? Bir mağazayı ziyaret etmeleri gerekiyor mu? Ek olarak, ne kadar envanter tutacağınızı ve nerede tutacağınızı da düşünmeniz gerekir. Bu günlerde, gelen pazarlama stratejileri, müşterileri size (veya web sitenize) getirmek için ilgi çekici içeriğe dayanıyor.


Hedef Kitlenize Nasıl Ulaşırsınız?

Muhtemelen hedef kitlenizin kim olduğu ve ürününüzle neden ilgilenebilecekleri hakkında bir fikriniz vardır. Bir muhasebe yazılımı satıyorsanız, hedef alıcınızın her hafta elle hesaplamalar yapmak için saatler harcamak istemediğini bilirsiniz.


Ancak bu noktada sadece iç güdülerinize güvenebilirsiniz: İşletmelerin %45'inin resmi bir dijital pazarlama stratejisi yok . Bu kuruluşlar, sonuçlarını ölçmeden veya daha iyi nasıl yapılacağını düşünmeden dijital içeriği internetin uçurumuna fırlatır.


Diğer bir deyişle, şirketinizin % 45' den daha iyi olması için, pazar araştırması yapmanız (sektör raporlarını okumanız, trendleri izlemeniz, müşterilerinizle konuşmaya katılmanız) ve ardından ortaya çıkardığınız verilere dayalı bir pazarlama planı oluşturmanız gerekir.


Bunu yaparak, tekliflerinizi pazarlamak için hangi kanalların en iyi olduğunu belirleyebilirsiniz.


Dijital Pazarlama Çeşitleri


Hedef kitlenizi kimin oluşturduğunu öğrendikten sonra, onlara en iyi hangi kanallardan ulaşacağınızı belirlemeniz gerekir.


Öne çıkan kanallardan bazıları şunlardır:


· İçerik Pazarlaması .

· E-mail Pazarlama .

· Sosyal Medya Pazarlaması .

· Tıklama Başına Ödeme reklamcılığı (PPC)

· Influencer marketing


Muhtemelen birden fazla pazarlama türü kullanmanız gerekecek, ancak kaynaklarınızı çok fazla yaymamaya çalışın. Optimize edilmemiş beş pazarlama kampanyasına sahip olmaktansa iki veya üç güçlü kanala sahip olmak daha iyidir.
"Görmeyi Öğrenene Kadar Görülemezsiniz." Seth Godin

48 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page